مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد مهدی
نام خانوادگی:روشن
شهرت:روشنی
پست الکترونیک:Rooshan201@gmail.com
نخصص ها:فقه و اصول ، تاریخ و سیره

زندگی نامه


بسمه تعالی

خلاصه ای از زندگی نامه

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی روشن فرزند مرحوم حجت الاسلام و مروج الاحکام شیخ مهرعلی روشن به سال 1325 در روستای سراب شیخعلی از توابع شهرستان الشتر  به دنیا آمده ام .تا دوران ابتدائی را در روستا فوق سپری نمود.به دلیل محیط روحانی خانواده و شوق به یادگیری معارف الهی در سال 1338 راهی حوزه علمیه کمالیه خرم آباد شد با طی کردن دروس مقدماتی خود را مستعد دریافت کمالات علمی از محضر عالمان  دیار نور قم مقدس دید بدین جهت در سال 1341 رهسپار شهر علم و اجتهاد شد  . حضور او در این سال مصادف با شکل گیری جریان طوفنده انقلاب اسلامی بود وی در جریان حادثه خونین مدرسه فیضیه 1342 حضور داشت و از نزدیک شاهد دد منشی ایادی رژیم منحوس پهلوی بود . سال های اختناق و مبارزه به صورت جدّی رو به رشد بود و توان نیروهای جوان مانند حاج آقای روشن برای حمایت از فرامین امام امت بیش از پیش محکمتر می شد با وجود فوت پدرشان در و مراجعت یکساله به شهرستان الشتر دوباره برای ادامه تحصیل  و مبارزه در کنار سایر دوستان به قم برگشت و تا تابستان سال 1350 در قم به سر بردند.و از خرمن دانش  اساتید به نام بهرمند شدند. با درگذشت آیت الله کمالوند شهر خرم آباد و دیار لرستان خلأ یک عالم مبارز و مجاهد نستوه را حس می کرد در این برهه از زمان برای رفع این خلأ  با مقدماتی که روحانیت خرم آباد از جمله حاج آقای روشن ترتیب دادند موجبات حضور شهید محراب آیت الله مدنی را  برای سامان دهی و تربیت نسل انقلابی در شهر خرم آباد فراهم شد وبا اصرار آیت الله مدنی کلاسهای تابستانی مؤسسه فاطمیه و حوزه علمیه کمالیه را اداره و بعد از فصل تابستان و پایان کلاسها به درخواست شهید مدنی در خرم آباد ماندگار می شوند و تحصیلات  و تدریس خود را را در حوزه کمالیه خرم آباد ادامه دهد .حجت الاسلام والمسلمین روشن به لطف الهی تاکنون توانسته است 47 سفر زیارتی مکه مکرّمه ، 15 سفر به عتابات عالیات و 2 سفر به سوریه را به عنوان روحانی کاروان در کارنامه تبلیغی خود ثبت نماید .

فعالیتهای سیاسی قبل از انقلاب

1 –  حضور درجلسات سخنرانیهای حضرت امام ( رض ) و قرائت اطلاعیه ها و اعلامیه هایی مراجع تقلید وتکثیر و پخش اعلامیه واعتراضات مرسوم آن مقطع.

2 - سال 1344 بعد از بازگشت از قم در روستای پدری  توسط عوامل ساواک  تعقیب آمدند و منزل پدری وی را تفتیش و تعدادی از کتابهای مرحوم پدرم را با خود بردنه و با اخذ تعهدی حاج آقای روشن را رها می کنند.

3 – در یک سفر تبلیغی در استان ایلام دستگیر و چند روز در زندان ژاندار مری و ساواک بازداشت  و بعد با تعهدی وی را آزاد می کنند.

4 – در تاریخ 1/2/55 بعد از دیدار با آیت الله شهید مدنی در نور آباد ممسنی در گچساران دستگیر بعد از مدتی که در ساواک و ژاندارمری آن دیار بازداشت  و بعد از چند روز تحت الحفظ به خرم آباد منتقل و تحویل ساواک لرستان می شود باز جویی ها شبانه روز شروع و قریب دو ماه و نیم در زندان انفرادی به سر می برد . در مدت بازداشت منزل را تفتیش و تعدادی کتاب و یک قطعه عکس حضرت امام ( رض ) و یک اعلامیه از لابه لای کتابها بدست می آوردند. تا تاریخ سوم آبان 1355 که دادگاه نظامی بدوی با دخالت افراد با نفوذ حکم به برائت دادند در زندان به سر می برد.

5 – در تاریخ 19/2/ 57 طبق حکم کمیسیون امنیت استان به سه سال تبعید به زابل محکوم و با حفاظت تمام و اسکورت به زابل منتقل می شود . در زابل با حضور در یکی از مساجد آن شهر به امامت جماعت و سخنرانی مشغول شده و همین امر سبب تحریک عناصر ساوک می شود.

 6- در تاریخ 21مرداد 57  بعد از نماز ظهر و عصر هنگام مراجعه به منزل توسط چند نفر از شهربانی وملبسین به لباس شخصی حکم تبعید به سقز تبعید به وی اعلام می شود. به گونه ای که اجازه بردن  خانواده را به ایشان نمی دهند.  با توجه به اعتراضاتی که نسبت به حکم کمیسیون امنیت استان لرستان در موقع ابلاغ حکم می کند و با توجه به فشار سنگین مردم و تغییر دولت ستم شاهی دادگاه تجدید نظر حکم به بطلان رأی کمیسیون داده و در نتیجه در تاریخ 25 مهر 57 ابلاغ برائت شد و از تبعید گاه به خرم آباد بر می گردد.

 

اهم فعالیت ها بعد از انقلاب

 

1-  با همکاری دوستان  انقلابی و کوشا کمیته انقلاب اسلامی مرکز استان را فعّال و در آنجا شبانه روز مشغول فعالیت می شود.

2 – در تاریخ 23/3/58 با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان به عنوان عضو شورای فرماندهی در سمت مسئول واحد اطلاعات و تحقیقات منصوب می شود.

3 – با شروع جنگ تحمیلی در تاریخ 20 / 7 / 59 به عنوان سرپرستی عقیدتی سیاسی تیپ84 ارتش مستقر در خرم آباد منصوب  و در تیپ که نیروی آن در منطقه عملیاتی دهلران مستقر بود مشغول فعالیت می گردد.

4 –  در تاریخ 8 / 2 / 1360 طی حکمی به عنوان مسئول دایره عقیدتی سیاسی  ناحیه ژاندارمری لرستان منصوب شدم و در استانهای لرستان و همدان فعالیتم خود را شروع می کند

5 –  در تاریخ 25/8/1362 طی حکمی ریاست دایره عقیدتی سیاسی ناحیه ژاندارمری خوزستان به وی واگذار و از تاریخ 1/9/62 مشغول به کار می شود و تا تاریخ 15/2/63 در خوزستان به سر می برد.

6- با شروع جنگ تحمیلی 18ماه و 25روز ( 565 روز) در کنار  رزمندگان اسلام در جبهه های جنگ حضور پیدا می کند. .

7- بعد از مدتی با اصرار زیاد ائمه جمعه استان و امام جمعه وقت خرم آباد مسؤلیت دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان را عهده دار و قریب 10 سال در این دفتر با حداقل امکانات فعالیت می کند  .

تأ لیفات و امور تبلیغی

مشغله های فراوان حجت الاسلام و المسلمین روشن را از تبلیغ شفاهی  وعظ و خطابه ونوشتار باز نداشته است . بلکه تمامی امور فوق الذکر راهی برای ارائه هرچه بهتر مباحث دینی و انقلابی در عرصه تبلیغ می داند تا از این طرق گامی برای اداء تکلیف بردارد . ایشان در این زمینه تاکنون توانسته است ده ها مقاله و نوشته ی تحقیقی را در دو حوزه مقاله و سفر نامه عرضه نماید که به صورت اجمال به بعضی از آنها اشاره می شود.

1-   زندگی نامه عارف و مروج الاحکام مرحوم شیخ مهر علی روشن

2-   زندگی نامه اجتماعی سیاسی روشن

3-   امامت و شرائط آن

4-   خاطراتی از اسوه اخلاق شهید محراب آیت الله مدنی

5-   نگاهی به زندگانی مرحوم آیت الله کمالوند

6-    خاطرات تلخ و شیرین سفر حج

7-   حوزه های علمیه ی استان لرستان

8-   تاریخ تأسیس حوزه کمالیه خرم آباد

9-   اخلاق پزشکی و الزامات مذهبی

10-                      روستای سراب شیخعلی و روحانیت

11-                      خاطراتی از شهید رحیمی

12-                      خاطراتی از شهید عبد الحسین مبشر

13-                      عیال الله و تکلیف ما

14-                      حج در لرستان

 

سفر نامه های  و مصاحبه ها نوشته شده

1-   سفرنامه  به عتبات 14/8/ 86

2-   سفر نامه به عتبات 29/5/ 86

3-   سفرنامه به عتبات 21/ 11/ 86

4-   سفر نامه به عتبات 5/3/ 88

5-   سفرنامه به عتبات 2/ 8/ 89

6-    سفر نامه به عتبات 29 /6/ 90

7-   سفر نامه به عتبات 6/ 8/ 90

8-   سفر نامه به بوکان9/2/ 66

9-   سفر نامه عمره 10 /1/ 87

10-                      مصاحبه با روزنامه ی تبلور اندیشه 22خرداد 89

11-                      مقاله در روزنامه آفتاب لرستان 20دی 91

 

برای ایشان و تمامی رهپویان راه خمینی کبیر (ره) آرزوی سلامتی و سعادت را از خداوند متعال مسئلت داریم .